Koniczyna biała (Trifolium repens)


Koniczyna biała jest rośliną wieloletnią wysokości 15-45 cm. Łodyga leżąca. Liście 3-listkowe, długoogonkowe; listki odwrotnie jajowate, drobno ząbkowane, z wierzchu z jasną plamą. Kwiatostan 20-40-kwiatowy, długoszypułowy, główkowaty. Korona biała przed i po kwitnieniu różowawa. Kwitnie od maja do sierpnia. Nasiona twarde, jajowate.

Bardzo pospolita w całym kraju na łąkach, pastwiskach i boiskach. Kwiaty koniczyny można przeznaczyć na orzeźwiającą herbatkę lub przyrządzać jak szpinak. Można też dodawać do podpłomyków jako nadzienie. W latach głodu w Irlandii kwiaty suszono i mielono na mąkę, z której wypiekano chleb.
Kwiaty i liście koniczyny nie mają własnego smaku ale są bardzo sycące z dodatkiem ryżu lub ziemniaków.

KONICZYNA ŁĄKOWA (Trifolium pratense)

Roślina zwana też czerwoną koniczyną jest rośliną wieloletnią o wysokości 15-50 cm. Łodyga podnosząca się przylegająco owłosiona. Liście długoogonkowe 3-listkowe; listki eliptyczne z półksiężycową plamką. Kwiaty zebrane w główki, zwykle po dwie. Kwitnie purpurowoczerwono od maja do września. Strąk wewnątrz kielicha, 1-nasienny, jajowaty.

Bardzo pospolita w całym kraju na łąkach, przydrożach i zaroślach. Z kwiatów koniczyny można robić smaczną herbatę. Jak szpinak można przyrządzać kwiaty i młode liście.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: