BEZ CZARNY (Sambucus nigra)Czarny bez, zwany też dzikim bzem jest krzewem lub małym drzewem wysokości do 6 m. Korowina młodych gałązek zielonawoszara, spękana, z licznymi przetchlinkami. Gałązki zielone o białym rdzeniu. Liście naprzeciwległe, nieparzysto pierzastozłożone, o 5-7 listkach; odcinki jajowatoeliptyczne lub podługowate, 10-15 cm długości, z wierzchu ciemnozielone, spodem jasnozielone, zaostrzone, brzegiem nierówno piłkowane. Kwiatostan baldachokształtny, płaski, 10-20 cm średnicy. Kwiaty żółtawobiałe do 6 mm średnicy, korona 5-płatkowa o niemiłym zapachu. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owocem jest pestkowiec, połyskujący, czarnofioletowy, 6-8 mm średnicy.

Występuje pospolicie w całym kraju w lasach nadrzecznych lub łęgowych. Można spotkać jeszcze dwa gatunki bzu: bez koralowy (o czerwonych owocach) i bez hebd (o kulistym kwiatostanie) – oba trujące.

Pędy dzikiego bzu po sezonowaniu i wypchnięciu rdzenia nadają się na rurki – do picia lub wypalania naczyń. Bardzo dobrze nadają się do rozniecania ognia tzw. świdrem ogniowym.

Kwiatostan bzu czarnego można przyrządzić podobnie do kwiatostanu akacji – można do tego użyć również mąki z żołędzi lub rogoży (pałki wodnej). Owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale można z nich robić soki, marmolady, dżemy, powidła, galaretki i zupę. UWAGA: Niedojrzałe owoce i pozostałe części rośliny są trujące.

Owoce działają lekko rozwalniająco, łagodzą zapalenie nerwów i nerwobóle. Sok jest znanym środkiem napotnym i przeciwkaszlowym. Napar z kwiatów stosuje się zwłaszcza przy grypach i przeziębieniach (ma działanie napotne i przeciwgorączkowe) oraz czasem w nieżytach i stanach zapalnych nerek i dróg moczowych.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: