Voluntary Simpicity czyli dobrowolna prostota życia


50% amerykanów nie ma bladego pojęcia co to jest Voluntary Simpicity czyli dobrowolna prostota życia i nie chce o tym nic słyszeć. Choć w USA żyjących w ścisłej zgodnie z zasadami VS jest 4-5 mln , w sposób zbliżony 8-10 mln, a sympatycy koncepcji stanowią ok 25% populacji autorzy portalu „The Simlpe Living Network” są zaniepokojeni stopniem nieświadomości swoich rodaków. Ilu Polaków wie co oznacza skrót VS?

LEW TOŁSTOJ I MAHATMA GANDHI

Voluntary Simplicity to tytuł książki Duanea Elgina z 1981r. Zawarte w niej tezy są współczesnym odzwierciedleniem i parafrazą ascetyzmu, koncepcji obecnej w kulturze od starożytności. Gromadzenie dóbr, tworzenie z nimi i ze światem coraz bardziej złożonych relacji, ciągła walka o środki, pozycję i wpływy nie wzbogaca naszego życia lecz okrada nas z nas samych. Twierdził tak i Budda i Nazarejczycy, Epikur, Zaratustra, Jan Baptysta, Lao-Tse i Konfucjusz, Franciszek z Asyżu, Lew Tołstoj, Tagore, Schweitzer, Mahatma Gandhi i inni myśliciele. Od dawna podejmowane były też próby budowania na ascezie mikro-społeczności. Shakersi, Kwakrzy, Amisze czy choćby Squattersi celebrują ją w życiu codziennym.

APETYT NA WSZYSTKO

Od momentu nadejściem ery przemysłu, współczesnej ekonomii i marketingu ekspansja, walka o pozycję, wpływy i posiadanie przestała być kwestią osobistych, egzystencjalnych wyborów pomiędzy być a mieć. Ogromna skala i globalny zasięg „apetytu konsumenta” prowadzi bowiem do okradania i wykorzystywania już nie tylko innych ludzi i gatunków ale całej planety.

VOLUNTARY SIMPLICITY

To przeniesienie zasady „mniej znaczy więcej” będącej odpowiedzią filozofów na nadmierne bogacenie się możnowładców do świata współczesnej konsumpcji. Odsetek ludzi śpiących w złotych pałacach jest bowiem nadal tak mały jak dawniej natomiast masowa konsumpcja i piętno jakie odciska ona na ludziach i środowisku ma obecnie niespotykaną skalę.

TEGO POTRZEBUJĘ?

VS nie odwołuje się do ascezy średniowiecznej – prowadzącej do ubóstwa i skrajnych wyrzeczeń. Orędownicy koncepcji zachęcają tylko do uważnego przyjrzenia się swoim potrzebom i zrównoważenia potrzeb materialnych i duchowych. Oddzielenia tych, które są własne, wartościowe i ważne od tych narzuconych przez rywalizujące ze sobą koncerny i obyczaj społeczeństwa „wszystkożernego”. VS nie dotyczy wyrzekania się środków i dóbr ale zracjonalizowania potrzeb i w efekcie zmniejszenia zależności od dóbr materialnych i pieniędzy, a więc ograniczenie potrzeby zarabiania i posiadania wciąż więcej i więcej.

TAK DUŻO ZA TAK NIEWIELE

Główną korzyścią zracjonalizowania potrzeb i ograniczenia przymusu wydawania jest wolność. Im mniej środków do życia potrzebujemy tym mniej niewolnicze stają się nasze związki z właścicielami pieniędzy – pracodawcami i klientami. Im mniej środków potrzebujemy tym mniej czasu z naszego życia musimy sprzedawać.

UPROSZCZENIE RELACJI ZE ŚWITEM MATERIALNYM

To fundament naturalnej prostoty – uświadomienie sobie jak bardzo świat materialny, w każdym aspekcie dominuje nad naszym życiem niematerialnym, wewnętrznym. Jak obiecując luksus obniża de facto prawdziwą jakość życia. By to sobie uświadomić warto odpowiedzieć na poniższe pytania:

 • czy to co posiadam i chcę posiadać wspiera mój rozwój duchowy i samodzielność czy pogłębi tylko bierność i uzależnienie?
 • ile z tego co kupuję służy zaspokajaniu moich potrzeb, a ile kupuję bo stać mnie na to aby to kupić?
 • ilu rzeczy wcale nie muszę kupować i mieć bo mogę zastąpić je czymś co już mam, skorzystać z innych rozwiań dających ten sam efekt – wybrać inny proces, wreszcie wynająć lub pożyczyć?
 • jak wiele kupuję rzeczy nietrwałych, jednorazowych, sezonowych w stosunku do trwałych, uniwersalnych, dobrej jakości?
 • jak bardzo ulegam modzie, nowinkom, presji handlowców i usługodawców?
 • w jakim stopniu moja praca i zarobki powiązane są z ratami, płatnościami, kosztami napraw i serwisu, codziennymi zakupami, a w jakim z moimi osobistymi potrzebami?
 • czy dostrzegam i uwzględniam wpływ mojej konsumpcji na innych ludzi i na przyrodę?

EFEKT ZMIANY KĄTA WIDZENIA

Odkrycie prostoty życia, weryfikacja i obniżenie potrzeb materialnych nie musi oznaczać zmniejszenia poziomu aktywności i zaangażowania, bierność, natomiast w każdym przypadku oznaczać będzie obniżenie poziomu przymusu, większą samodzielność i samostanowienie, mniejsze uzależnianie od dużych, skompilowanych i odczłowieczonych struktur społeczno – ekonomicznych.

Osoby o mniejszych możliwościach, mniejszym wewnętrznym napędzie odrzucając nie swoje potrzeby pozbędą się uczucia presji, a wraz z nim zatruwającej życie frustracji. Osoby z większym potencjałem mogą przekierować aktywność z rywalizacji w zdobywaniu dóbr na rozwój siebie, rozwój relacji z innymi, twórczość, Na rozwój osobisty i duchowy, czyli na prawdziwą poprawę jakości życia.

OD „JA” DO „MY”

Widzenie świata jako miejsca, w którym realizujemy nasze łowieckie plany, a ludzi wokół jako konkurentów lub nagonkę wyzwala egoizm, egocentryzm i prowadzi do osamotnienia. Naturalną konsekwencją przewartościowania życia z materialistycznego na zrównoważone, duchowe, uwolnienia się spod supremacji zdobywania i gromadzenia powoduje otwarcie się na świat i ludzi, odrodzenie się więzi z gatunkiem i naturą, a więc wzrost świadomości społecznej, obywatelskiej, ekologicznej – gotowość do altruizmu, działania już nie tylko dla siebie ale też dla dobra innych.

MODEL KOMUNALNY

Reprezentatywnej grupie amerykanów przedstawione zostały 2 modele życia. „Tradycyjny” – oparty na słynnej „american way of life” (nagroda za wysiłek; prosty indywidualizm; wysokie poczucie prawa własności; wolnorynkowa, nieograniczona konkurencja) oraz „Komunalny” (w którym, w dużym skrócie prawa i obowiązki ludzi wynikać mają z potrzeby wspólnego dobra ludzi i natury.) 70% amerykanów wybrało drugi z modeli jako bardziej optymalny. 36% uważało, że powinien być to model obowiązujący już teraz, 38% że dobrze sprawdzi się do rozwiązywania problemów najbliższej przyszłości, 73% ,że powinien zaistnieć jako obowiązujący w ciągu 10 lat.

A TWOJE ŻYCIE?

Ile masz kont pocztowych? Bankowych? Kart Płatniczych? Gdzie trzymasz notes z PINami? Czy kupiłeś już podgrzewacz do butów? Ile czasu składasz, rozkładasz i myjesz robota kuchennego? Czy wiesz że każdy ciśnieniowy ekspres do kawy za 1000-2000zł wzorowany jest na tak zwanym włoskim tygielku za 20-30zł. Czemu jak tylko skończy się umowa wymieniasz telefon na nowszy? Czy TVN24 poda Ci dobre informacje w większym telewizorze? Czy wiesz o tym, że ludzie kredytami spłacają inne kredyty? Że biorą kredyty na wypoczynek od pracy? Dlaczego nowy samochód kosztuje 25-30% drożej niż ten sam tylko roczny? Co wiesz o swoich sąsiadach? Ludzi zadających sobie takie i setki podobnych pytań wciąż przybywa bo w istocie nie są to proste pytania o zwykłe rzeczy ale ważne pytania o sens życia.

http://www.distrox.pl

Reklamy
 1. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

  Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much.

  I was seeking this particular info for a long time. Thank you
  and best of luck.

 2. The fact on the matter is that idea not enough to have
  specifics of auto insurance, you also should collect
  info about other pursuits. Thereby, you can convince the department issuing SR22 auto insurance that you will soon
  become a responsible driver. At the moment the big boy
  companies go through brokers to sell their product and if they went online it could kill the retail broker industry.

 3. According to the Cirrus Owners and Pilots Association (COPA), there have been 36 known CAPS activations as of
  July 24, 2012. If you are looking for extended warranty automobile
  insurance package that provides coverage for air conditioning, front and rear suspension, wiring,
  brakes, steering, transmission, and engine, you can consider the gold
  plan. When shopping for insurance, keep in mind that an insurance agent does not necessarily know that an SR-22 filing is required unless a client specifically
  asks for one.

 4. It can be tough to talk about this topic. I think you did a great job though!

  Thanks for this!

 5. I am really thankful to the owner of this web page who has shared this great paragraph at here.

 6. I know this website offers quality dependent articles and other information, is there
  any other web page which provides such things in quality?

 7. My brother suggested I might like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 8. Hi there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.

  I’m sure they will be benefited from this web site.

 9. However , most wallpaper will stay better than that.
  Examine all directions for this item since it frequently needs to be diluted with drinking water.

 10. Let’s see how long that it offers quick deposits and the
  hero game scout tells our party that are allowing players to customize
  your shard.

 11. Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any ideas? Cheers!

 12. But, of course, these extras come with other negativity like more
  weight, battery life, and price. Keep in mind that this platforms gathers
  the most talented and creative in graphic design so there is
  a lot of diversity on this site. There are varied colors and different patterns
  for one to select from the online stores.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: