Lawenda przeciwko molom w szafie


Uwielbiam lawendę za jej wspaniały wygląd, łatwość uprawy oraz mocny, uspokajający zapach. Jest rośliną wieloletnią, która nie wymaga specjalnych zabiegów, a jedynie odmładzania, aby mogła cieszyć obfitością kwiecia i zdrowym wyglądem. To wszystko służy przede wszystkim ogrodnikowi, który przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych może cieszyć się nie tylko wspaniałą wonią cały rok, ale i … ubraniom nietkniętym przez mole.

Lawenda wąskolistna to bardzo popularna bylina, uprawiana w donicach i w gruncie.

Lubi stanowisko słoneczne, natomiast glebą obowiązkowo wapienną.

LAWENDA wytwarza charakterystyczne, kutnerowane, drobne liście (od połowy czerwca) oraz fioletowy kwiatostan na szczycie pędu. Dzięki olejkom eterycznym, które roślina zawiera, wytwarza miły zapach oraz działo odstraszająco na mole. Dzięki temu w ekologiczny i tani sposób zastępuje nam sztuczne chemiczne środki walki ze szkodnikami.

Zbieramy pędy i kwiaty lawendy wąskolistnej :

Odstraszająco działają młode liście, a przede wszystkim kwiaty. Są bardzo trwałe po ścięciu, choć nie nadają się trwałego zasuszenia. Warto więc je umieścić we flakonie – będą nas cieszyć do 2 tygodni.

Bardzo trwałe są natomiast części roślin zasuszone i umieszczone w woreczku z naturalnego materiału. Przepuści on zapach rośliny, który może unosić się w pomieszczeniu nawet do kilku tygodni czy miesięcy.

Nie bójmy się ścinania roślin – ich cięcie powoduje ponowne pojawienie się kwiatów, choć już rzeczywiście w mniejszej ilości. Dla tych, którzy mają duże parapety – najlepiej od wschodniej lub zachodniej strony – idealnym rozwiązaniem będzie letnie uprawianie lawendy w donicy a przed samym jesiennym opadaniem kwiatów zebranie ich do lnianych woreczków. Zimą osłabiona roślina powinna nabierać sił w osłoniętym od wiatru ale naslonecznionym miejscu.

Cięcia wykonujemy na wysokości 2/3 wysokości rośliny, tak aby ściąć cały kwiatostan i niektóre pędy młodych liści.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: