Ruch Zeitgeist (The Zeitgeist Movement)


Stworzony pod koniec 2008 roku Ruch Zeitgeist (ang. The Zeitgeist Movement), istnieje zasadniczo jako komunikacyjne oraz aktywistyczne ramię organizacji o nazwie Projekt Venus (ang. The Venus Project). Podstawowym dążeniem Ruchu jest zapoczątkowanie przemiany w nowy, trwały projekt społeczny nazwany „Gospodarką zasobową” Ten termin został stworzony przez Jacque Fresco z Projektu Venus i odnosi się do struktury ekonomicznej opartej jedynie na zarządzaniu surowcami i odpowiedniej edukacji.

Współczesny świat został odseparowany od natury poprzez nowe metody produkcji oraz dystrybucji, które nie mają nic wspólnego ze środowiskiem fizycznym. Używanie systemu monetarnego opartego na zysku oraz napędzanego „rozwojem”, stało się jednym z większych niszczycieli środowiska naturalnego oraz trwałych ludzkich wartości. Jest ważne, aby zrozumieć, że cała globalna ekonomia wymaga „cyklicznej konsumpcji” po to, aby funkcjonować. Oznacza to, że pieniądze muszą być w ciągłej cyrkulacji. Zatem nowe dobra, towary oraz usługi, muszą być cały czas wprowadzane bez względu na stan środowiska oraz rzeczywistej ludzkiej potrzeby. To „bezustanne” podejście posiada fatalną wadę, ponieważ surowce, jak wiemy, nie są nieskończone. Surowce są ograniczone, a Ziemia jest zasadniczo zamkniętym systemem. Gdy skończą nam się surowce potrzebne do przeżycia, gra będzie skończona. Przykładem jest to, że całe nasze społeczeństwo jest zbudowane na paliwach pochodzenia mineralnego, które nie są odnawialne. Tworzywa sztuczne we wszystkim co posiadasz, nawozy bazujące na amoniaku, które są używane do masowej produkcji jedzenia, niezwykłe ilości energii zużywanej podczas transportu, oraz prąd elektryczny, który zasila twój dom, są prawie w całości uzyskiwane z paliw mineralnych. Innymi słowy, stworzyliśmy społeczeństwo bazujące na surowcu, który jest nieodnawialny. Co się stanie gdy skończy nam się ten surowiec? Jest to tylko kwestia czasu, czyż nie? Jest to najistotniejsze pytanie, które trzeba rozważyć, ponieważ jeżeli nie podejmiemy stosownych i radykalnych kroków, konsekwencje dla ludzkiego gatunku będą okropne i szokujące.

Niestety intencje związane z systemem monetarnym przynoszą efekty odwrotne do zamierzonych i czerpią ogromne korzyści z niedostatku. Oznacza to, że na krótką metę surowce na wyczerpaniu są tak naprawdę pozytywnym aspektem dla przemysłu, ponieważ więcej pieniędzy można uzyskać z każdej poszczególnej jednostki. Jest to znane jako podstawowe prawo podaży oraz popytu i stąd bierze się „wartość” w ekonomii. To tworzy kuriozalne wzmacniane ignorancji wobec problemów środowiskowych oraz negatywne konsekwencje w postaci niedostatku, ponieważ te rzeczy są dosłownie zamieniane w zysk.

Sprawy mają się jeszcze gorzej ponieważ ten system potrzebuje „problemów” oraz ciągłej interesowności konsumenta aby funkcjonować. Im więcej ludzi chorych na raka w Stanach, tym lepsza ekonomia z powodu drogiej opieki medycznej. Nie trzeba dodawać, że to generuje naturalne lekceważenie ludzkiego szczęścia i zdrowia. Układ monetarny, czy to pod postacią kapitalizmu, komunizmu, socjalizmu, faszyzmu, wolnego rynku i tym podobnych, jest całkowicie odseparowany od surowców naturalnych i w ten sposób od ludzkiego dobra. Jesteśmy błędnie przekonani, że motywacja do zarabiania pieniędzy jest również motywacją do pomagania społeczeństwu. Nic bardziej mylnego. Projekt i konstrukcja każdego wydanego na rynek produktu stworzonego przez korporacje jest słaba, gdyż wymagania rynku są takie żeby obniżać koszty kreowania na rzecz obniżania „kosztów zakupu” po to, aby utrzymać konkurencyjność. W ten sposób automatycznie obniża się jakość każdej rzeczy. Innymi słowy, jest niemożliwym utworzenie najlepszego długotrwałego „czegokolwiek” w naszym społeczeństwie, a to z kolei przekłada się znowu na skandaliczną ilość marnotrawionych surowców. Jest to całkowicie nietrwały system społeczny, a świat, który zaczynasz dostrzegać, z głodem, ubóstwem, bezrobociem, rosnącym niedostatkiem wody, żywności oraz gruntów uprawnych jest rezultatem istnienia tego systemu.

W ten sam sposób wiele zawodów nie jest bezpośrednio powiązanych z faktycznymi rzeczami potrzebnymi do życia. To wszystko jest raczej wymyśloną historyjką po to, żeby ludzie wciąż pracowali i utrzymywali zdolność nabywczą. Rzeczywistość, która twierdzi, że od każdego człowieka wymagane jest, aby był niewolnikiem korporacji lub klienta tylko po to, żeby zarobić na kupno rzeczy niezbędnych do przeżycia, również podtrzymuję i utrwala ekstremalne marnotrawstwo… natomiast tym razem jest to marnotrawstwo ludzkiego umysłu oraz życia. We współczesnym świecie rozwój nauki oraz technologii udowodnił, że potrafimy zautomatyzować wiele rzeczy. W istocie, mówiąc statystycznie, im więcej technologi zastosowanej jest w pracy tym bardziej produktywne stają się rzeczy. A więc jest to nie tylko niedbałe, aby marnować nasze życia czekając aż podadzą nam do stołu, pracując na stacji autobusowej, naprawiając samochody lub wykonując inne monotonne pracę, ale jest to również w całości nieodpowiedzialne, abyśmy nie zastosowali współczesnych technik mechanizacyjnych we wszystkich możliwych przemysłach, ponieważ oprócz strategicznego zarządzania surowcami jest to potężna metoda na osiągnięcie równowagi oraz obfitości dla wszystkich ludzi świata oraz ograniczenia braku balansu, który prowadzi do przestępczości. Innymi słowy nadszedł czas, aby uaktualnić nasze społeczeństwo do obecnego stanu wiedzy biorąc pod uwagę zdolność Ziemi do konkretnej pojemności. Nadszedł czas, aby przeorganizować nasze metody, które bazować będą na utrwaleniu trwałości społeczeństwa jako wspólnoty, a nie na nagrodzie pieniężnej.

Lecz nawet z naszym obecnym destrukcyjnym podejściem Ziemia jest wciąż obfita w surowce. Nasza praktyka racjonowania surowców, poprzez pieniądze jest niestosowna oraz nieskuteczna gdy chodzi o ludzkie dobro i szczęście. Dzisiejsze społeczeństwo ma dostęp do wysoko rozwiniętych technologi i z łatwością potrafi dostarczyć więcej niż jest to wymagane dla zapewnienia wysokiego standardu życia wszystkich ludzi. Jest to możliwe poprzez wdrożenie Gospodarki Zasobowej.
Gospodarka Zasobowa wykorzystuje istniejące surowce a nie pieniądze, oraz zapewnia sprawiedliwą metodę dystrybucji w najbardziej ludzki i sprawny sposób dla całej ziemskiej populacji. Jest to system, w którym wszystkie naturalne, syntetyczne oraz zrobione przez ludzi lub maszyny surowce, byłyby dostępne bez użycia pieniędzy, kredytów, handlu lub każdej innej symbolicznej wymiany. Gospodarka Zasobowa wykorzystuje istniejące surowce z lądu i morza, a środki używane do produkcji i fabryki przemysłowe wykorzystuje tak, aby ulepszyć życia całej ludzkiej populacji. W gospodarce bazującej na surowcach, konserwacji oraz najbardziej zaawansowanej technologii oraz nauce, potrafilibyśmy wyprodukować wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do życia oraz bylibyśmy w stanie zapewnić wysoki standard życia dla każdego. Aby to osiągnąć musimy zwalczyć nasze obecne, przestarzałe i przyjęte praktyki. Jest to cel Ruchu Zeitgeist – stworzenie globalnej świadomości oraz zmiana kierunku na nowy i zrównoważony dla ludzkości funkcjonującej jako całość.

Nie jesteśmy komunistami!
W naszym systemie nie będzie pieniędzy, kartek na mięso czy cukier, ani jakiejkolwiek formy płatności. Nie będzie zakazu wyjazdu za granicę oraz ciągłej kontroli. Ludzie nie będą traktowani przedmiotowo. Każdy dostanie to co będzie chciał dostać (przykładowo jedna osoba będzie chciała kilo gruszek, a druga kilo jabłek), a nie każdy to samo. Nie będzie żadnych więzień, policji, wojska. Te organy nie będą już potrzebne.
Nie jesteśmy faszystami!
Jesteśmy przeciwnikami jakiegokolwiek systemu politycznego. Nie ma u nas nic w stylu: „poświęcenia jednostki dla dobra ogółu”. Każdy jest ważny. Nie ma przywódcy, nie ma partii politycznych. Są tylko ludzie, z których każdy jest tak samo ważny i wartościowy.

Nie jesteśmy antysemitami!
Nie mamy nic wspólnego z antysemityzmem. Dla nas nie ma znaczenia jaki jest kolor skóry, wyznanie, wiek, czy miejsce urodzenia. Ludzie są ludźmi, każdy chce żyć. Każdego człowieka cenimy i dla nas każdy ma ogromną wartość, gdyż my sami jesteśmy ludźmi.


Nie jesteśmy organizacją religijną (sektą)!

Nikt z nas nie wierzy ślepo w wizje J. Fresco oraz słowa wypowiedziane przez P. Joseph’a (twórcę filmu „Zeitgeist: Addendum”). Sami oceniamy co jest prawdą, kierując się dowodami i logicznym myśleniem. Nie wszyscy zgadzają się ze sobą w wielu sprawach (co da się zauważyć na forum), jednak są to wolne dyskusje i każdy z nas jest inny. Mamy jednak jeden cel. Być może dlatego niektórzy uważają Zeitgeist jako nową religię, gdyż chcemy aby był pokój na świecie i brak podziałów. Chcemy także aby każdy człowiek był inny i miał inne pomysły. Nie mamy zamiaru być maszynami podobnymi do siebie, lecz ludźmi mającymi rożne zdania i akceptującymi to.

Nie jesteśmy przeciwko wierze!

Nie mamy nic przeciwko ludziom wierzącym. W naszym ruchu znajdują się ludzie wierzący. Wszyscy jesteśmy razem i nikt nie czuje się z tego powodu gorszy.
TZM nie zwalcza wiary, gdyż wolny człowiek ma prawo wierzyć w co tylko chce. Jakiekolwiek nakazywanie mu zmiany własnych przekonań byłoby sprzeczne z naszym ruchem, ponieważ było by ograniczaniem wolności.
Nie jesteśmy fanatykami wierzącymi w teorie spiskowe!
Teorie spiskowe może istnieją, a może nie istnieją. Jeśli uważasz, że istnieją, to Twoja sprawa, nikt tutaj za takie poglądy nie będzie Cię wyśmiewał. Jednak nie jest naszym celem rozgryzać i analizować poszczególnych informacji dotyczących teorii spiskowych świata. Chcemy po prostu lepszego świata niż ten, który mamy obecnie. Nie chcemy eliminować ludzi, bo są uzależnieni od swoich przekonań. Naszym celem jest zapewnienie każdemu człowiekowi na Ziemi, życie w godnych warunkach i wiemy, że możemy to zrobić. Wspólnie.
Nie walczymy z niewidzialnym wrogiem. Tworzymy po prostu własny system w którym będziemy żyli.

Nie ma tutaj (w tym tekście) cytatów znanych ludzi. Nie jesteśmy zwolennikami popierającymi przywódców, którzy mogą nami kierować. Oczywiście wśród nas są bardzo mądrzy ludzie. Do nich zaliczamy też twórcę filmów Zeitgeist – Petera Josepha, a także inżyniera Jacqua Fresco, który projektował wiele struktur oraz stara się łącznie z nami działać.
Filmy Zeitgeist, są czynnikiem, który umożliwił nam zjednoczenie się. Zjednoczenie w sprawie tworzenia lepszego świata, w którym każdy człowiek będzie ważny. Każdy będzie miał dostęp do tego co chce mieć. Bez wojen, strachu, głodu, niedostatku oraz każdego innego czynnika, którego nie potrzebujemy.

Dopiero od czasu nastania TVP ludzie nie tylko będą na prawdę wolni, ale zaczną całkiem inny rodzaj życia. Życia, które do tej pory nie jest do osiągnięcia, gdyż myśli się o pieniądzach, przepisach, przeżyciu, mieszkaniu i ogromnej liczbie problemów.
Mamy plany na wyeliminowanie tych wszystkich problemów. Popieramy technologię, dzięki której nie będzie musiał nikt pracować, chyba, że uda się coś komuś wymyślić, jednak wyłącznie dla własnej przyjemności. Świat tego typu nie będzie nudny, wręcz przeciwnie. Umożliwi ludziom poznawanie, podróżowanie, zdobywanie nowych doświadczeń oraz wiedzy. Bezpiecznie, niezależnie od tego gdzie i kiedy będzie się znajdował. Pojawi się wiele nowych dziedzin życia, których obecnie nie znamy.

To wszystko nie zależy od garstki osób. Jeśli teraz się przyłączysz, tym szybciej będziemy mogli wprowadzić ten system. Nie możemy wyłącznie czekać aż ktoś to zrobi za nas. W ten sposób mamy obecnie to co mamy, czyli kapitalizm.
Budując VP będziemy z niego już tylko korzystać. Przyłącz się i pomóż w pokazywaniu ludziom, że już mamy alternatywę znacznie lepszego świata.

Jesteśmy ruchem, który za pomocą technologii, chce uczynić świat lepszym. Technologia ma służyć ludziom.
Chcemy także aby ludzie byli bardziej wykształceni i potrafili myśleć oraz radzić sobie z wieloma problemami.

Więcej na:


http://zeitgeistpolska.org/www/

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: