Odzyskuj – recykling


Coraz więcej rządów w całej Europie wspiera recycling, dzięki czemu wszystkim nam jest łatwiej odzyskiwać surowce. Dowiedz się, jak segregować odpadki i jak wybierać produkty, których opakowania są najmniej szkodliwe dla środowiska.

 • Wyrzucaj zużyte przedmioty ze szkła do specjalnego pojemnika; oddzielaj papier, tekturę, tworzywa sztuczne i puszki od reszty śmieci. Poddając recyklingowi jedną puszkę, oszczędzamy 90% energii potrzebnej do produkcji nowej, a wytworzenie 1 kg aluminium to emisja 9 kg CO2! 1 kg tworzyw sztucznych poddany recyklingowi to oszczędność 1,5 kg CO2, 1 kg szkła – 0,3 kg CO2, a 1 kg papieru poddany ponownemu przetworzeniu, a nie wyrzucony na składowisko odpadów to o 0,9 kg CO2 mniej w atmosferze.
 • Ogranicz ilość odpadków – większość produktów, które kupujemy w ten lub inny sposób powoduje emisję gazów cieplarnianych podczas ich wytwarzania albo dystrybucji. Pakując drugie śniadanie do pojemnika wielokrotnego użytku, a nie jednorazowego opakowania, zaoszczędzamy energię potrzebną do wyprodukowania nowego takiego pudełka.
 • Idąc na zakupy, zabierz z sobą torbę, której możesz użyć wielokrotnie. Zmniejszysz zużycie energi i ilość produkowanych śmieci, jeśli zrezygnujesz z jednorazowych toreb oferowanych w sklepach. Odpady nie tylko uwalniają CO2 i metan do atmosfery, ale także mogą zanieczyścić powietrze, glebę i wody gruntowe.
 • Wybieraj produkty oszczędnie opakowane lub takie, których opakowanie można ponownie uzupełnić – w ten sposób także zmniejszysz ilość odpadów i zużycie energii!

 • Kupuj z głową: jedna 1,5 litrowa butelka to mniej zużytej energii i mniej odpadów niż trzy butelki półlitrowe.
 • Odpady organiczne poddawaj kompostowaniu – wysypiska śmieci to źródło ok. 3% emitowanych przez kraje UE gazów cieplarnianych. Jest to spowodowane wydzielaniem się metanu podczas rozkładu odpadów organicznych. Jeśli masz ogród, to poddając je kompostowaniu możesz pomóc w ograniczeniu tego problemu! Upewnij się tylko, że kompostujesz je prawidłowo, tj. że rozkładają się one przy odpowiedniej ilości tlenu; w przeciwnym wypadku Twój kompost będzie źródłem metanu i bardzo nieprzyjemnego zapachu.
 • Kup choinkę, którą można poddać recyclingowi!
  Jeśli kupujesz choinkę, kup taką z korzeniami, abyś mógł ją podlewać. Po świętach możesz posadzić ją w ogrodzie. Jeśli kupisz cięte drzewko, poddaj je recyclingowi, przekazując ją odpowiednim służbom.
 • Powiedz nie papierowym ręcznikom!
  Mop lub gąbka lepiej usunie rozlany płyn, więc czemu marnować papier? Zmniejszysz ilość śmieci i pomożesz drzewom.
 • Powiedz nie foliowym i papierowym torebkom!
  Foliowe torebki, których używasz przez kilka minut, mogą przetrwać w środowisku od 15 do nawet 1000 lat. Nie bierz nowej foliowej torebki za każdym razem, kiedy idziesz na zakupy. Zamiast niej weź bawełnianą lub modną torbę wielokrotnego użytku i podziękuj foliowym i papierowym torebkom.
 • Nie śmieć!
  Unikaj śmiecenia na ulicy, w lesie i przede wszystkim do ścieków. Te śmieci mogą trafić do systemu oczyszczania wody i nadmiernie obciążyć proces jej odkażania. Korzystaj z miejskich koszy na śmieci. Po to są i można je znaleźć wszędzie.
 • Potrzebujesz nowych okularów?
  Co roku w Europie i Ameryce Północnej jest wyrzucanych około 10 milionów par soczewek, nadających się do użytku. Można je ponownie wykorzystać do produkcji okularów w krajach rozwijających się i pomóc tamtejszym ludziom. Obecnie u wielu optyków znajdują się punkty zbiórki starych okularów, więc podrzuć swoje i daj im nowe życie.
 • Kiedy nadchodzi pora zmiany akumulatora w samochodzie, oddaj stary do recyclingu.
  Poproś lokalne władze o radę, czy lepiej zawieźć go na specjalne wysypisko czy do warsztatu, który zbiera je w celu poddania recyclingowi i odpowiedniej utylizacji.
 • Podaruj stare ubrania organizacjom charytatywnym lub wrzuć do kontenera.
  Twoja stara odzież dostanie „drugie życie” w sklepie z odzieżą używaną albo zostanie pocięta i poddana recyclingowi jako surowiec dla tekstyliów i opakowań. Oszczędzi to cenną energię i nasze niewielkie zasoby naturalne.
 • Ostrożnie utylizuj!
  Zawieź odpady elektroniczne do lokalnego punktu zbiórki lub zwróć je sprzedawcy, aby można było potraktować je w odpowiedni sposób lub poddać recyclingowi. Urządzenia elektroniczne i elektryczne zawierają wiele substancji toksycznych. Od połowy 2005 r. wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do utworzenia systemów odbierania takich odpadów.
 • Mniej drukuj!
  W biurze zachęć współpracowników do wykorzystania drugiej strony kartki papieru i zmniejszenia liczby wydruków poprzez archiwizację e-maili i załączników. Możesz także spróbować i stworzyć zwyczaj nieużywania papieru. Badania pokazują, że zużycie papieru w biurze wzrasta co roku o 20%, a technologia oparta na sieci sprawia, że drukuje się więcej dokumentów. Przeciętnie każdy pracownik używa około 50 kartek A4 dziennie. Czy musisz drukować?
 • Wykorzystuj ponownie papier!
  Zamiast używania świeżej kartki papieru do pracy na brudno, odwróć zużytą i pisz na drugiej stronie. Używaj produktów z papieru z makulatury. Pamiętaj! Każda tona papieru poddanego recyclingowi ratuje 17 drzew w porównaniu z papierem z materiałów pierwotnych.
 • Korzystaj z kubka!
  Zainwestuj we własny biurowy kubek na kawę zamiast korzystania z jednorazowych plastikowych lub papierowych kubków. Jeśli pijesz dwie kawy dziennie, w ciągu roku zaoszczędzisz około 400 plastikowych kubków.
Reklamy
 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: