Guerilla Gardening – zjawisko ogrodniczej partyzantki


Jeśli uważnie spojrzysz pod nogi zdziwisz się jak wiele ziemi w mieście leży odłogiem. Jest miejscem dla przednich kół parkujących „terenówek”. Zasypana petami, gruzem z budów, pyłem zmiecionym z ulicy. Zapomniane betonowe donice, zaplecza nowych osiedli wysypane korą bo za drogo by wyszło posadzenie kwiatów. Ziemia niczyja pasa drogowego, kawałki byłego trawnika, mini skwerki po wyciętych drzewach. Wszystkie te miejsca są jak blizny świadczące o prostactwie i zadufaniu człowieka. Za Twoją sprawą mogą jednak zabliźnić się ładną, świeżą zielenią.

Oto porady jak prowadzić w mieście Guerilla Gardening. Jak bawić się w uprawę roślin z pożytkiem dla siebie, środowiska i społeczności w której żyjesz.

UPATRZ SOBIE DOGODNĄ DZIAŁKĘ

Zgodne z Twoimi możliwościami i ambicjami. Ważne aby był na Twojej codziennej drodze (do pracy, szkoły, po zakupy) aby łatwo było przeprowadzić akcję sadzenia roślin i łatwo było później je pielęgnować. Tak by móc cieszyć się widokiem swoich podopiecznych i ich postępami. Działka powinna być w miejscu bezpiecznym, do którego łatwo dotrzesz po zmroku – bowiem jako partyzant działać będziesz głównie pod osłoną nocy.

ZNAJDŹ TANIE ŹRÓDŁO ROŚLIN

Supermarkety, hurtownie ogrodnicze mogą podarować Ci kiepsko wyglądające, nienadające się do sprzedaży sadzonki, które podleczysz potem w domu. Jeśli masz znajomych z ogródkami, działkami mogą dać Ci jakąś nadliczbową roślinę, którą planowali usunąć. Przygotowuj sadzonki z nasion w pojemnikach na parapecie.

WYBIERAJ PRAWDZIWYCH TWARDZIELI

W partyzantce bardziej chodzi o nękanie niż o spektakularne zwycięstwa ale ważne jest by Twoje akcje zazieleniły miejski beton. Wybieraj rośliny odporne, które mogą zatroszczyć się same o siebie, mają małe wymagania glebowe i wodne, (doczytaj na portalach ogrodniczych, dopytaj w sklepach) Kieruj się trwałością ich zieleni. Oczywiście możesz taż siać / sadzić kwiatki – jeśli uda Ci się wprowadzić i obronić delikatniejsze rośliny satysfakcja będzie tym większa.

OZDOBNE CZY KARMIĄCE?

Choć kusi wizja plantacji darmowej marchewki dla potrzebujących musimy pamiętać, że w dużych miastach zanieczyszczenie powietrza i gleby jest tak duże, że nie da się w nich odpowiedzialnie hodować roślin przeznaczonych do jedzenia. Wybieraj więc te ozdobne chyba że masz 100% pewność, że warunki środowiskowe na wybranym przez Ciebie terenie są odpowiednie do wyhodowania smacznych, darmowych jabłek czy pomidorów.

NARZĘDZIA

Zabierak tylko to co niezbędne, na większe akcję składaną saperkę, na co dzień wystarczą małe pazurki ogrodnicze i łopatka w kształcie grotu, ew. sekator. Najczęściej pracować będziesz po prostu rękami (rękawice obowiązkowo!)

TORBY NA NOGI

Ogrodnictwo wiąże się z chodzeniem po ziemi. Na akacje zabieraj ochraniacze butów (foliowa grube torby przewiązane w kostce). Będzie Ci łatwiej przystąpić do działań w twoich zwykłym codziennym obuwiu, a schodząc ze stanowiska nie umażesz błotem całego chodnika.

TORBY NA ŚMIECI

Bądź gotów w dyskretny sposób usunąć z miejsca akcji śmieci po Twoje pracy. Oprócz ochraniaczy na buty zabieraj solidną torbę śmieciową na to co wypielisz, na szkła i gruz którego mnóstwo jest w miejskiej ziemi, na pety, plastiki i inny syf.

Reklamy
  • xantypa
  • Lipiec 25th, 2010

  Dlaczego nie podajesz źródeł tych informacji? Gdzie adresy stron obrazków? Przestrzegaj netykiety!

 1. magnificent issues altogether, you just gained a new reader.
  What would you recommend in regards to your submit that you
  just made some days in the past? Any sure?

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: