Chodzisz pieszo – żyjesz taniej i oszczędzasz planetę


Spacer jest korzystny nie tylko dla Twojego zdrowia, ale także dla środowiska. I chociaż wszyscy od czasu do czasu musimy podróżować, to ważne, abyśmy wybierali taki środek transportu, który w najmniejszym stopniu szkodzi środowisku.

 • Wypróbuj jedno z poniższych rozwiązań, aby dostać się do pracy: na rowerze, pieszo, środkami transportu publicznego albo jednym samochodem wspólnie z kolegami. Jeden litr paliwa zużytego przez silnik samochodu to ponad 2,5 kg CO2 uwolnionego do atmosfery.
 • Unikaj jazdy samochodem na krótkich dystansach: zużycie paliwa i emisja CO2 są nieproporcjonalnie wyższe, gdy silnik jest jeszcze zimny. Badania pokazują, że w połowie przypadków samochód jest wykorzystywany do pokonania odległości mniejszych niż 3 km, a więc takich, które można z łatwością pokonać na rowerze lub pieszo.
 • Zamiast jechać do myjni, umyj swój samochód ręcznie lub skorzystaj z myjki wysokociśnieniowej. Urządzenia myjni zużywają znacznie więcej prądu i wody niż go potrzebujesz do umycia samochodu samodzielnie.
 • Kupując nowy samochód, sprawdź jego zużycie paliwa. Zgodnie z prawem unijnym, producenci samochodów muszą w reklamach i salonach sprzedaży podawać informacje na temat emisji CO2 oraz zużycia paliwa przez nowe samochody.

 • Nie grzej silnika w czasie postoju – zużyjesz w ten sposób więcej paliwa niż mógłbyś zaoszczędzić dzięki temu, że wyruszasz w dalszą drogę z rozgrzanym silnikiem.
 • Upewnij się, czy opony w Twoim samochodzie są odpowiednio napompowane: jeśli ciśnienie spadnie w nich o 0,5 bara, samochód będzie potrzebował o 2,5% więcej paliwa, aby pokonać opór i przez to wytworzy o 2,5% więcej CO2.
 • Rozważ stosowanie oleju o niskiej lepkości. Taki olej smaruje ruchome części silnika lepiej niż zwykły, znacznie zmniejszając tarcie. Najlepsze oleje są w stanie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 o ponad 2,5%.
 • Zdejmij bagażnik z samochodu, jeśli go nie używasz – pusty bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 10%. Ze względu na opór powietrza i dodatkowy ciężar, lepiej go więc zdjąć, kiedy nic na nim nie wieziemy.
 • Nie jeździj za szybko –zużyjesz mniej paliwa i wyemitujesz mniej CO2. Jazda z prędkością większą niż 120 km/h zwiększa zużycie paliwa o 30% w porównaniu do jazdy z prędkością 80 km/h. Biegi 4, 5 i 6 są najbardziej ekonomiczne.
 • Czy słyszałeś o „eco-driving”? Stosując proste reguły możesz zmniejszyć zużycie paliwa o 5%. Rozpędzaj samochód bez wciskania sprzęgła, włączaj wyższy bieg, gdy tylko jest to możliwe i utrzymuj stałą prędkość jazdy.
 • Z klimatyzacji korzystaj oszczędnie! Włączona klimatyzacja w samochodzie to zwiększenie zużycia paliwa i emisji CO2 o ok. 5%. Kiedy w samochodzie jest bardzo gorąco, jedź przez kilka minut z otwartymi oknami, a dopiero potem zamknij je i włącz klimatyzację. Zaoszczędzisz paliwo potrzebne, aby obniżyć początkową temperaturę.
 • Spróbuj jeździć koleją! Jedna osoba podróżująca samochodem powoduje emisję trzykrotnie większej ilości CO2 niż wówczas, gdy jedzie ona pociągiem.
 • Zastanów się nad innym rozwiązaniem niż podróż samolotem. Lotnictwo to najszybciej rosnące źródło emisji CO2 na świecie. Jeśli latasz, spróbuj „zrównoważyć” emisję dwutlenku węgla. Istnieją organizacje, które mogą obliczyć ilość wyemitowanych, w wyniku konkretnego lotu, gazów cieplarnianych i zainwestować otrzymane za „zrównoważenie” tej emisji pieniądze w projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii.
 • Rowery nie przyczyniają się ani do efektu cieplarnianego, ani do zanieczyszczenia i dlatego są najbardziej ekologicznym środkiem transportu.
 • Jedziesz na wycieczkę?
  Jeśli udajesz się tam samochodem zamiast pociągiem lub autobusem, bądź szczodry i podziel się przestrzenią. Zabierając inne osoby, które mogłyby pojechać w osobnym samochodzie, sprawiasz, że po drodze porusza się jeden samochód mniej.
 • Kiedy podróżujesz, wybieraj turystykę ekologiczną.
  Kraje rozwijające się często uzyskują niewielkie korzyści finansowe z napływu turystów na ich wybrzeża. Tylko około 30% z pieniędzy wydanych przez turystów na wakacjach pozostaje w odwiedzanym kraju. W niektórych krajach promowana jest turystyka ekologiczna. W celu znalezienia odpowiednich miejsc docelowych, przejrzyj katalog UE na stronie www.eco-label.com
 • Jedziesz na dłuższą wycieczkę? Wybieraj mądrze.
  Przeciętny nowy samochodów wytwarza 160 g/km odpowiednika CO2 na pasażera, samolot 100 – 250 g/km, autobus 40 – 80 g/km, a pociąg 40-160 g/km. Jeśli podróżujesz samochodem, zabierz jak najwięcej pasażerów. Zmniejszy to emisję CO2 na osobę.
 • Podróżuj odpowiedzialnie!
  Lataj tylko na odległość ponad 700 km. Przy mniejszych dystansach podróżuj pociągiem. Przelot transatlantycki generuje prawie połowę ilości CO2, wytwarzanego przez przeciętną osobę w ciągu roku, zaspokajającą wszystkie swoje potrzeby, takie jak oświetlenie, ogrzewanie i podróż samochodem!
Reklamy
 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: