Carpooling – czyli podwożenie się… po prostu


Car-pooling (polski odpowiednik słowa „podwożenie”) – forma podróżowania, która polega na udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystania z wolnego miejsca w samochodzie innego użytkownika. Może funkcjonować przy dojazdach do pracy, uczelni, w okresie świąt oraz miejsc rozrywki. Udział w kosztach przejazdu jest ustalany pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Carpooling jest popularną formą podróżowania w krajach zachodnich, a jego początki sięgają lat 50. XX wieku. Również w Polsce w latach PRL była prowadzona kampania „podwieź sąsiada”. Obecnie w krajach takich jak USA można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby, tzw. pasy HOV (ang. High Occupancy Vehicle) oraz specjalne miejsca parkingowe. Duży wpływ na wzrost popularności takich „sąsiedzkich” dojazdów ma fakt, że w Internecie istnieje szereg serwisów ułatwiających znalezienie towarzysza podróży. Serwisy takie są często wspierane przez lokalne władze.

Car-pooling bywa czasami błędnie nazywany e-autostopem. Z samym autostopem ma jednak niewiele wspólnego, ponieważ nie posiada charakterystycznej dla niego spontaniczności i zazwyczaj nie jest bezpłatny. (http://pl.wikipedia.org)

Pierwsze kroki

Znajdź ofertę przejazdu lub zamieść własne ogłoszenie.
Szukasz wolnego miejsca w samochodzie? Przejdź do menu
Szukaj przejazdu i określ interesującą Cię trasę i termin.
Jeśli znajdziesz odpowiednią ofertę, skontaktuj się bezpośrednio
z ogłoszeniodawcą, dzwoniąc na podany przez niego numer telefonu lub wysyłając wiadomość e-mail.
Jesteś kierowcą i chcesz zaoferować wolne miejsce?
Załóż bezpłatne konto w serwisie. Następnie wybierz opcję Dodaj przejazd, by zamieścić ofertę.
W każdej chwili możesz usunąć ogłoszenie lub wprowadzić zmiany w jego treści, logując się do serwisu i przechodząc do menu Moje konto: Ogłoszenia.

Ustal miejsce spotkania i podział kosztów paliwa.
Jeśli jesteś pasażerem, pamiętaj, aby jeszcze przed wyjazdem omówić z kierowcą wszystkie najważniejsze szczegóły podroży,
jak np. miejsce spotkania i cenę.

Jesteś kierowcą i opublikowałeś ogłoszenie o wolnych miejscach w Twoim samochodzie? Zainteresowani pasażerowie będą kontaktować się z Tobą telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail, aby dopytać o miejsce spotkania i koszty podroży.

Oszczędzaj pieniądze, chroń klimat i poznawaj nowych ludzi.
Przejazd na trasie Kraków-Poznań (457 km) kosztuje, w zależności od samochodu i jego spalania, około 150 złotych (bez kosztów amortyzacji, ubezpieczenia, napraw itd.). Zabierz ze sobą 2 osoby
i ustalcie, że każda z nich płaci po 50 zł. Zredukujesz koszty przejazdu aż o 67%! Ponadto możesz poznać ciekawych ludzi
i przyczynić się do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji CO2.

Zwróć uwagę także na dodatkowe opcje, jakie oferujemy w ramach konta Premium: dokładniejsze kryteria wyszukiwania, zaznaczanie miejsc spotkań na mapie czy budowanie sieci zaufanych kontaktów. (To akurat już mi się nie podoba… No cóż… chyba, że potrzebują na utrzymanie strony…?)

http://www.carpooling.pl/

Reklamy
  1. 申し込みの前に知っておきたい、リクルートカードのメリットとデメリット!

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: