Oszczędzanie energii – porady


Ogólne zasady oszczędzania prądu

 1. Należy kupować energooszczędne urządzenia!
 2. Urządzenia niepotrzebne trzeba wyłączać.
 3. Z wszystkich urządzeń należy korzystać racjonalnie.

Lodówki i zamrażarki
W bilansie zużycia energii w typowym polskim gospodarstwie domowym 30% energii zużywane jest właśnie przez chłodziarkę i zamrażarkę. Nic dziwnego, w końcu te urządzenia pracują przez całą dobę i przez cały ten okres zużywają prąd.

 1. Lodówka i zamrażarka powinny być ustawione jak najdalej od źródeł ciepła (kuchenka, grzejniki). Dzięki temu utrzymanie w nich chłodu będzie tańsze.
 2. Nie otwierać lodówki i zamrażarki bez potrzeby. Dbać o dobry stan uszczelek drzwi tych urządzeń. Muszą one dobrze przylegać do powierzchni.
 3. Do lodówki należy wstawiać produkty w temperaturze pokojowej. Do zamrażarki tym bardziej.
 4. Produkty rozmrażać jest lepiej w lodówce. Zawsze trochę energii się oszczędzi, bo zimny kawałek mięsa schłodzi otaczające go warzywa i jogurty. Niestety, trwa to znacznie dłużej…
 5. Warstwa szronu na ściankach zamrażarki czy lodówki utrudnia przepływ ciepła. Zmusza to sprężarkę urządzenia do dłuższej pracy. Rozmrażaj więc obydwa urządzenia.
 6. Obniżenie temperatury pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka powoduje oszczędności prądu. Z lodówki korzysta się często, ale umieszczenie zamrażarki w chłodniejszej niż kuchnia spiżarni może mieć sens.
 7. Wstawiane do lodówki i zamrażarki produkty należy szczelnie zamknąć aby ograniczyć parowanie. Wilgotne powietrze w lodówce jest trudniej schłodzić niż powietrze suche.

Przygotowywanie posiłków

 1. Kuchenka elektryczna powinna być utrzymana w czystości. Zwłaszcza płyty grzejne. Brud utrudnia przepływ ciepła między płytą a garnkiem.
 2. To samo dotyczy garnków.
 3. Średnica garnka powinna być nieco większa niż średnica płyty grzejnej.
 4. Trzeba korzystać z garnków o płaskim dnie, co pozwala na łatwiejszy przepływ ciepła między płytą a dnem garnka. Najlepsze są garnki o grubym aluminiowym lub miedzianym dnie, które najlepiej rozprowadza ciepło po całej powierzchni garnka.
 5. Wodę lepiej zagotować w czajniku niż na elektrycznej kuchence.
 6. I zawsze trzeba gotować jej tyle, ile potrzeba. Nie po to czajniki elektryczne mają wskaźnik ilości nalanej wody, żeby z niego nie korzystać.
 7. Dobrze jest kupić czajnik elektryczny z głośnym sygnałem zakończenia gotowania. Nie ma nic gorszego niż gotować wodę trzy razy, bo się zapomina o niej i nie słyszy sygnału…
 8. Dbaj o to, by grzałka w czajniku nie była pokryta kamieniem.
 9. Gotowanie warzyw, mięsa i innych produktów powinno odbywać się w możliwie małej ilości wody.
 10. Garnki powinny być podczas gotowania przykryte. To zmniejszy ilość ciepła uciekającego z garnka pod postacią pary wodnej. Oczywiście trzeba uważać, żeby gotowana woda nie wykipiała, bo zmarnuje się mnóstwo energii (woda mocno schłodzi płytę grzejną kuchenki odparowując z niej).
 11. Najlepsze wyjście to szybkowar. Ten ciśnieniowy garnek pozwala na osiągnięcie temperatury wyższej niż 100C, zatem skraca czas gotowania i zmniejsza zużycie energii.
 12. Ustawienie patelni z kotletami zamiast pokrywki na garnku z gotowanymi ziemniakami pozwala na odgrzanie ich prawie bez zużywania energii.
 13. Gotowanie można zakończyć już przy wyłączonej kuchence. Płyta będzie jeszcze gorąca, co pozwoli na oszczędzenie prądu płynącego przez nią przez kilka minut. Niektóre nowoczesne kuchenki stygną już w kilkadziesiąt sekund… W ich przypadku tu oszczędzić się nie uda.
 14. Kuchenka mikrofalowa odgrzeje kotleta szybciej niż kuchenka elektryczna za pośrednictwem patelni.

Pieczenie, czyli korzystanie z piekarnika elektrycznego

 1. Przede wszystkim trzeba ograniczyć do minimum liczbę otwarć piekarnika. Każde otwarcie jego drzwiczek powoduje ucieczkę cennego ciepła do atmosfery.
 2. Nowoczesne piekarniki są zazwyczaj dobrze zaizolowane. Można je więc wyłączyć przed zakończeniem procesu pieczenia. Dzięki temu grzałki zużyją trochę mniej prądu, ale dokończenie pieczenia potrwa troszkę dłużej.

Oświetlenie

 1. Unikaj zasłaniania okien dużymi kwiatami, ciężkimi zasłonami i firankami. Światło słoneczne masz za darmo.
 2. W miejscach, w których żarówki świecą się długo, zamontuj żarówki energooszczędne.
 3. Jeszcze lepsze od nich są żarówki diodowe. Niestety nie nadają się one do oświetlania pokoi, bo dają skupiony strumień światła.
 4. Dwie żarówki 40W dają mniej światła niż jedna żarówka o mocy 80W.
 5. Warto korzystać z wiszących żyrandoli pozwalających na zapalanie różnej liczby żarówek, w zależności od potrzeb. W ostateczności można nieco odkręcić niepotrzebne żarówki, tylko na tyle, aby przestały świecić.
 6. Oświetlenie punktowe jest prawie zawsze lepsze niż oświetlanie całego pokoju. Do zapewnienia dostatecznej ilości światła przy biurku ucznia czy na stronach czytanej książki potrzeba słabszej żarówki świecącej punktowo niż świecącej na cały pokój.
 7. Ściany w pokojach powinny być możliwie jasne, co pozwala na odbijanie energii słonecznej „głębiej” do wnętrza pokoju.
 8. Z tego samego powodu powierzchnie ścian prostopadłe do powierzchni okien powinny być malowane na biało.

Komputery

 1. Jeśli chcesz używać komputera do prostych prac biurowych, zdecydowanie nie musi on mieć najszybszego procesora, dużo pamięci i mocnej karty graficznej. One zużywają więcej prądu, niż słabsze podzespoły, choć szczęśliwie dopiero przy korzystaniu z energii.
 2. Monitor powinien wyłączać się możliwie szybko.
 3. Wygaszacz ekranu powinien włączać się jeszcze szybciej.
 4. Gdy odchodzisz od komputera i nie musi on być włączony, wyłącz go.
 5. Jeśli odchodzisz od komputera tylko na chwilę, przełącz go w stan wstrzymania.
 6. Jeśli odchodzisz na dłużej a nie chcesz stracić czasu, który poświęciłeś na włączanie wszystkich programów, okienek przeglądarki, plików tekstowych, wyłącz go w stan hibernacji. Po uruchomieniu będziesz mieć dokładnie taki sam stan pracy jak przed wyłączeniem.

Elektryczne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej
Energia elektryczna należy do najdroższych źródeł ciepła, ale niekiedy nie ma wielkiego wyboru. Warto więc rozsądnie korzystać z elektrycznych urządzeń grzewczych.

 1. Elektryczne grzejniki nie powinny być podstawowym źródłem ciepła!
 2. Jeśli nie masz wyboru, ogrzewaj się ciepłem produkowanym w nocnej (tańszej) taryfie. Do tego celu potrzebny jest Ci elektryczny piec akumulacyjny.
 3. Jeśli masz zamiar zbudować elektryczne ogrzewanie podłogowe, rozważ wykonanie go w wersji akumulacyjnej. To też pozwoli nieco obniżyć zużycie energii.
 4. W każdym przypadku, należy tak rozplanować położenie przewodów grzejnych w podłodze, aby meble nie zostały ustawione na ogrzewanej powierzchni. W przeciwnym wypadku będziesz podgrzewać np. podłogę szafy zamiast powietrza w pokoju, co jest bezsensowne.

Pozostały sprzęt RTV

 1. Tryb czuwania, zwłaszcza w starszych urządzeniach, zużywa znaczną część całkowitej energii pochłanianej rocznie przez urządzenie. W końcu ten tryb pracuje przez większą część doby, np. przez 21 godzin w przypadku telewizora.

Pozostały sprzęt AGD

 1. Prasować, prać i wykonywać inne prace warto (jeśli jest taka możliwość) w czasie drugiej taryfy. Zwykle trwa ona dwie godziny w ciągu dnia.
 2. Jeśli masz więcej czasu, włącz zmywarkę czy pralkę na ekonomiczny program. On najczęściej trwa najdłużej, ale zużywa najmniej energii i wody. Z tego względu warto korzystać z niego tylko wtedy, gdy zmywarka może popracować dłużej.
 3. Pranie należy robić dopiero przy pełnej pralce.
 4. Nowoczesne proszki dobrze piorą już w niskich temperaturach. Nie ma więc sensu podgrzewać prądem wodę w pralce, jeśli proszek daje sobie radę bez tego.
 5. Niektóre prania w ogóle można robić bez włączania grzałki w pralce.

Zalecenia komisji europejskiej

Podejmując proste kroki możesz wpłynąć na ograniczenie zmian klimatu – i dodatkowo zaoszczędzić, płacąc mniejsze rachunki za ogrzewanie i elektryczność. Przeczytaj poniższe wskazówki i zobacz jakie to proste.

 • Zmniejsz ogrzewanie. Obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć Twój rachunek za energię o 5-10% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg rocznie w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe.
 • Zaprogramuj swój termostat tak, aby w nocy lub podczas nieobecności domowników temperatura była niższa, a podnosiła się rano lub przed ich powrotem do domu. To zmniejszy Twój rachunek za ogrzewanie o 7-15%.
 • Jeśli masz okna z pojedynczymi szybami, pomyśl o ich wymianie na okna z podwójnymi szybami –to wymaga wyłożenia pewnej sumy, ale zmniejszy o połowę ilość energii uciekającej przez okna i na dłuższą metę z pewnością się opłaci. Jeśli wybierzesz najlepszy produkt na rynku (tj. drewniane okna z podwójnymi, przepuszczającymi mało energii szybami, pomiędzy którymi znajduje się argon), możesz zatrzymać ponad 70% traconej energii.
 • Nie pozwól ciepłu uciekać z Twojego domu. Wietrząc mieszkanie lub dom, otwórz okna na kilka minut, zamiast pozwolić, żeby ciepło uciekało przez długi czas. Jeśli przez cały dzień pozostawiasz w domu uchylone okno, wyprodukowanie energii potrzebnej do utrzymania ciepła przez 6 zimnych miesięcy (tzn. gdy na zewnątrz jest 10°C lub mniej) oznaczać będzie emisję prawie 1 tony CO2.

„Obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć rachunek za energię o 5-10% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg rocznie w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe”.

 • Wyposaż dom w dobrą izolację cieplną – to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania emisji CO2 oraz oszczędzania energii na dłuższą metę. Energia uciekająca przez ściany, dach i podłogi stanowi zwykle 50% ogólnych strat ciepła. Dokładnie zaizoluj swój zbiornik na ciepłą wodę, rury centralnego ogrzewania i zagłębienia w ścianach oraz wyłóż folią aluminiową ściany za grzejnikami.
 • Pamiętaj, że liczy się także miejsce, w którym ustawisz lodówkę i zamrażarkę – umieszczenie ich obok kuchenki lub bojlera spowoduje większe zużycie energii niż gdyby stały one oddzielnie. Jeśli umieścisz lodówkę, albo zamrażarkę w ciepłej piwnicy, gdzie temperatura wynosi 30-35°C, będą potrzebowały prawie dwa razy więcej energii. Przełoży się to również na emisję dodatkowych 160 kg CO2 w przypadku lodówki i 320 kg CO2 w wypadku zamrażarki.
 • Regularnie rozmrażaj lodówkę. Jeśli masz starą lodówkę lub zamrażalnik, rozmrażaj je regularnie. Jeszcze lepiej jest wymienić je na nowsze modele, gdyż te rozmrażają się automatycznie i zwykle są nawet 2 razy bardziej efektywne energetycznie niż urządzenia starego typu. Gdy kupujesz nowy sprzęt (nie tylko lodówkę, ale także pralkę, zmywarkę do naczyń itd.), wybieraj tylko modele europejskiej klasy A+. Oznacza to, że zużywają one bardzo mało prądu; porównaj także różne modele tej klasy, gdyż ilość zużywanej energii może się czasami różnić.
 • Uważnie dobieraj ustawienia urządzeń – jeśli ustawisz lodówkę na największy stopień chłodzenia, nie tylko zużyjesz dużo prądu, ale Twoje jedzenie nie pozostanie długo świeże, gdyż może się zepsuć z powodu zamrożenia.
 • Nie wstawiaj do lodówki jedzenia, które jest jeszcze gorące lub ciepłe. Oszczędzisz energię, jeśli przed włożeniem jedzenia do lodówki, zostawisz je na zewnątrz, aby ostygło.
 • Sprawdź, czy woda nie jest zbyt gorąca. Termostat na bojlerze z ciepłą wodą nie musi być ustawiony na temperaturę wyższą niż 60°C. To samo dotyczy pieca centralnego ogrzewania. Pamiętaj, że gospodarstwa domowe w UE zużywają 70% całej wykorzystywanej przez siebie energii na ogrzewanie, a 14% na ogrzewanie wody.
 • Działalność ludzi wytwarza sześć gigaton dwutlenku węgla rocznie, podczas gdy Ziemia może poddać recyclingowi tylko trzy gigatony. Reszta co roku gromadzi się w atmosferze, wywołując w ten sposób efekt cieplarniany. Pamiętaj, aby oszczędzać energię!
 • Zapełnij lodówkę!
  Spraw, aby zużywała mniej energii, wypełniając ją po brzegi. Schłodzenie pełnej lodówki wymaga mniej energii niż schłodzenie pustej. Jeśli jej nie zapełnisz, włóż klika plastikowych butelek z wodą lub nawet stare gazety – dopóki nie będziesz potrzebować miejsca!
 • Wyczyść zakurzone spirale z tyłu lodówki, aby ułatwić wydzielanie ciepła w celu zwiększenia wydajności energetycznej lodówki. Zakurzone spirale mogą marnować aż 30% prądu!
 • Zalecana temperatura dla lodówki to 1-4°C, a dla zamrażarki powinna być ona ustawiona na -18°C. Każdy stopień poniżej tych temperatur nie wpływa na przechowywanie żywności, ale zwiększa zużycie energii o około pięć procent. Umieść termometr w lodówce i zamrażarce, aby sprawdzić temperaturę!
 • Rozmrażaj jedzenie, wyjmując je z lodówki wieczór wcześniej i umieszczając w lodówce, albo po prostu zostawiając je na blacie. Unikaj rozmrażania w kuchence mikrofalowej i zwiększania rachunku za prąd.
 • Nie korzystaj w pralce z cyklu prania wstępnego.
  Nowoczesne pralki pozwalają na ominięcie tego cyklu, oszczędzając 15% energii, która zostałaby na to zużyta.
 • Piecz na raz!
  Kiedy pieczesz tartę, czemu nie skorzystać z już nagrzanego piekarnika i nie włożyć do niego szarlotki? Oszczędzisz 50% na zużyciu gazu lub prądu!
 • Wyłączaj kuchenkę lub piekarnik na kilka minut, zanim posiłek będzie gotowy i wykorzystuj ciepło resztkowe, aby dokończyć gotowanie.
 • Aby oszczędzać energię podczas gotowania, pokrój warzywa na małe kawałki. Skróci to czas gotowania. Kiedy gotujesz warzywa tradycyjnie bądź na parze, zagotuj najpierw wodę w czajniku zamiast na kuchence i użyj tylko tyle wody, ile potrzeba.
 • Prasuj wszystkie ubrania na raz, zamiast pojedynczo. Oszczędzisz energię potrzebną do rozgrzania żelazka za każdym razem, kiedy chcesz je użyć.
 • Przestaw się na żarówki LED.
  Długość życia takiej żarówki wynosi prawie 100 000 godzin, dzięki czemu będzie ci ona służyć przez dziesiątki lat, nie wytwarzając odpadków ani zanieczyszczeń!
 • W biurze wymień stary monitor komputerowy na bardziej wydajny energetycznie monitor LCD. Jeśli korzystasz z monitora do ośmiu godzin dziennie, możesz oszczędzić do 100 000 W w ciągu jednego roku.

Poświęcenie chwili na wyciągnięcie wtyczki lub zakręcenie kranu może wydawać się mało istotne, ale jeśli zrobiłby to każdy, efekty byłyby ogromne. Poniższej znajdziesz rady, jak możesz zaoszczędzić energię poprzez wprowadzenie drobnych zmian w swoich codziennych nawykach.

 • Nie zapomnij wyłączyć światła, gdy go nie potrzebujesz. Wyłączenie 5 żarówek w korytarzu, przedpokoju czy pokoju, gdy nie potrzeba tam światła, może oznaczać oszczędności rzędu 60 EUR i zmniejszyć emisję CO2 o 400 kg rocznie.
 • Używaj energooszczędnych żarówek; tylko jedna taka żarówka może zmniejszyć koszty oświetlenia nawet o 60 EUR, a emisję CO2 o 400 kg w ciągu całego okresu jej użytkowania, a może on być nawet 10 razy dłuższy niż w przypadku normalnej żarówki. Żarówki energooszczędne są droższe przy zakupie, ale znacznie tańsze w eksploatacji.
 • Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania – korzystaj z funkcji „włącz/wyłącz” w samym urządzeniu. Telewizor, który jest włączony przez 3 godziny dziennie (to tyle, ile przeciętny Europejczyk spędza codziennie oglądając telewizję) oraz pozostawiony w trybie czuwania przez pozostałe 21 godzin, zużywa ok. 40% całej wykorzystywanej energii właśnie „na bycie gotowym”.
 • Wyłączaj ładowarkę telefonu komórkowego z prądu, kiedy z niej nie korzystasz. Nawet kiedy nie jest połączona z telefonem, ładowarka ciągle pobiera prąd. Ocenia się, że ładowarka włączona na stałe do prądu marnuje 95% pobieranej energii.

 • Dla ochłody korzystaj z wentylatorów. Klimatyzatory to prawdziwe pożeracze energii – przeciętny klimatyzator ma moc 1000 W, a to oznacza emisję 650 g CO2 i koszt ok. 0,10 EUR za godzinę pracy. Alternatywnym rozwiązaniem może być użycie wentylatora; jeśli to niemożliwe, korzystaj z klimatyzatora oszczędnie i poszukaj najbardziej efektywnego energetycznie modelu.
 • Przejdź na tzw. zieloną energię – w ten sposób przyczynisz się do rozwoju technologii produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie tylko 14% elektryczności w Europie pochodzi z przyjaznych dla klimatu odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, drewno, biogaz, energia słoneczna itd. – a popyt generuje przecież podaż! Możesz pomyśleć też o zainstalowaniu na dachu swojego domu paneli słonecznych.
 • Pamiętaj, aby włączać pralkę lub zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne. Jeśli musisz ich użyć, gdy nie są pełne, włącz tryb ekonomiczny lub opcję „pół wsadu”. Nie ma także potrzeby nastawiania wysokiej temperatury wody. Współczesne detergenty są tak skuteczne, że piorą ubrania lub myją naczynia w niskiej temperaturze.
 • Korzystaj z suszarki w pralko-suszarce tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne – każdy cykl suszenia to emisja ponad 3 kg CO2. Naturalne suszenie ubrań jest najlepszym sposobem: ubrania będą służyły Ci dłużej, a wykorzystywana energia jest darmowa i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska!
 • Gotuj mniej wody. Jeśli będziesz gotować tylko tyle wody, ile potrzebujesz do zrobienia filiżanki herbaty, możesz zaoszczędzisz mnóstwo energii. Jeśli wszyscy Europejczycy gotowaliby tylko tyle wody, ile potrzebują, każdy uniknąłby niepotrzebnego gotowania 1 litra wody dziennie, a zaoszczędzona energia wystarczyłaby do oświetlenia jednej trzeciej wszystkich lamp ulicznych w Europie.
 • Nakrywaj garnki podczas gotowania – pozwoli to zaoszczędzić połowę energii zużywanej na przygotowanie jedzenia. Jeszcze lepsze są szybkowary i garnki do gotowania na parze, gdyż pomagają zmniejszyć zużycie energii nawet o 70%!
 • Zamiast kąpieli w wannie weź prysznic. W ten sposób zużyjesz nawet do 4 razy mniej energii. Aby uzyskać maksymalne oszczędności, nie kupuj prysznica typu power shower „, tylko zainstaluj końcówkę o niskim zużyciu wody, która jest tania i tak samo wygodna.
 • Zakręcaj kran. Jeśli zakręcisz kran podczas mycia zębów zaoszczędzisz kilka litrów wody. Przez cieknący kran może w ciągu miesiąca zmarnować się tyle wody, ile wystarczyłoby do napełnienia całej wanny, sprawdź więc, czy wszystkie krany są dobrze zakręcone.
 • Korzystaj z naturalnego światła!
  Zmniejsz emisję CO2 i zadbaj o niskie rachunki za elektryczność, wykorzystując w jak największym stopniu naturalne światło. Pomyśl o wybraniu ścian, sufitów i podłóg w jasnych kolorach, jak również luster, aby odbijały światło dzienne.
 • Wyłączaj światła przed wyjazdem na wakacje.
  Aby oszczędzać prąd, nie zapomnij przed wyjazdem wyłączyć z kontaktu jak największej liczby urządzeń. Jeśli są one włączone do kontaktu, wciąż zużywają energię, nawet jeśli je wyłączysz.
 • Wyłączaj komputer, jeśli wychodzisz z biura na długie spotkania lub na lunch. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 20% swojego dziennego zużycia energii. Nawet jeśli nie ty płacisz rachunek za prąd, pomyśl o środowisku.
 • Podłącz sprzęt elektroniczny w salonie (telewizor, odtwarzacz DVD, wieżę stereo) do jednej listwy z wieloma gniazdkami. Kiedy z nich nie korzystasz, po prostu wyłącz listwę i oszczędź na zużyciu energii aż 10% (około 200 000 W rocznie). Urządzenia zostawione w stanie gotowości wciąż zużywają dość dużo prądu.
Reklamy
 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: